Ні для кого не секрет, що в даний час автомобіль необхідний і комфортний засіб пересування, особливо в шумному місті. Але щоденні витрати на бензин складуть пристойну статтю з сімейного бюджету, особливо при постійному дорожчанні цього виду палива. Але не відмовлятися ж через це від їзди на власному авто?!

Вирішити проблему дорогого палива можна за допомогою установки газового обладнання (ГБО). Газ є більш економічним видом палива, а грамотна установка ГБО на Ваше авто дасть можливість знизити вдвоє витрати на кожен пройдений кілометр шляху. Зверніть увагу на те, що Ви самі, за допомогою перемикача в салоні автомобіля, зможете вибирати вид палива, який буде використовуватися в даний момент.

Про газовий двигун стало відомо лише в тридцяті роки ХІХ століття. Такий вибір пального нікого не здивував – бензину ще не було. Бензин як пальне був використаний через два десятиліття. Про газ як про можливе моторне паливо надовго забули. Лише через 100 років після створення, наприкінці тридцятих років нашого століття, відродилася думка про його використання.

Сучасне автомобільне газобалонне обладнання є система, яка дозволяє використовувати як паливо скраплений або стиснутий газ замість бензину. Газобалонне обладнання монтується в автомобіль додатково «поверх» бензинового і може використовуватися окремо.

Залежно від виду застосовуваних газоподібних палив і типу двигунів автомобілі виготовляються або переобладнуються в газобалонні автомобілі: однопаливні, двохпаливні з незалежним живленням двигуна одним з палив і двохпаливні з одночасною подачею двох палив (газодизелі).

До газоподібних автомобільних палив відносяться:

  • Стислий природний газ (метан)
  • Зріджений нафтовий газ (пропан-бутанова суміш).

Метан знайшов застосування в якості палива на великих автомобілях – вантажівках і автобусах, оскільки він вимагає великих заправних ємностей і більш складної паливної системи.

Легкові автомобілі використовують в основному зріджений нафтовий газ, для якого не потрібні великі балони і складна апаратура. Цей газ – суміш пропану і бутану, яка виходить на нафтопереробних заводах у вигляді побічного продукту виробництва. На заправні станції газ поставляється в суміші "річна", яка складається на 45-55% з пропану, і "зимова" – містить 85-95% пропану.

Порівняння властивостей газу та бензину

Параметр Пропан Бутан Бензин
Температура кипіння -43 -1 30-225
Октанове число 111 103 96-98
Нижня межа займистості 2,40% 1,80% 1,50%
Верхня межа займистості 9,50% 8,50% 6,00%

Пропан використовують як автомобільне паливо з 1940-х років. В теперішній час у світі налічується більше 20 мільйонів автомобілів, переобладнаних для роботи на газу, і більше 35 мільйонів тонн зрідженого газу використовується щорічно в якості автомобільного палива.

За допомогою нижче наведеної таблицы можна дізнатися, в яких країнах газ використовують як вид палива.

Країна Відсоток від загальної кількості авто Країна Відсоток від загальної кількості авто
Пакистан 61,4 Таїланд 0,9
Гонконг 45 Швеція 0,6
Туреччина 33 США 0,44
Аргентина 15,3 Китай 0,32
Польща 12,2 Росія 0,3
Бразилія 3,5 Німеччина 0,2
Україна 2,6 Канада 0,06
Південна Корея 1,9 Австралія 0,02
Італія 1,6 Мексика 0,01
Індія 1,32 Іспанія 0,01

Світові виробники газового обладнання

  • Італія – AEB, Alfatronic, Bedini, BRC Gas Equipment, BIGAS, Longas, Landi Renzo, LOVATO, Marini, OMVL, Tartarini, Tomasetto, Zavoli.
  • Нідерланди – Prins Autogassytemen, Vialle
  • Литва – Tamona
  • Польща –AC-Stag, EuropeGas, Elpigas
  • Турція –Voltran
  • Угорщина – Kargas, Longas
  • Білорусь – Новогрудський завод газової апаратури
  • Росія – "Компресор", НЗГА, "Полиавто" і "САГА".